Sprawdź kim jest deweloper
Pierwsze pytanie to z kim faktycznie podpisujesz umowę. Często deweloperzy powołują specjalne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dla każdej inwestycji. Po co? No oczywiście żeby ograniczyć swoją odpowiedzialność.
Historia dewelopera
Ile faktycznie inwestycji dany deweloper zrobił. Ważne ile jest ukończonych i sprzedanych. Dobrze pojechać obejrzeć zakończone inwestyczje i pogadać z ludźmi, którzy tam mieszkają. Dużo się dowiecie o ukrytch problemach.
Wygląd osiedla
Wyglądem chcą Cię zwabić. Wygląda zawsze ładnie na prospekcie. Zdjęcia... W zasadzie to prawie zawsze obrazki z programów do projekowania. Przyjrzyj się co może być nie tak jak w rzeczywistości:
  • zieleń - drzewa rosną długo...
  • sąsiednie działki - zwykle puste pokazujące przestrzeń
  • super auta - masz takie
  • dużo wolnych miejsc parkingowych
  • ... i wiele innych
Odległość do bramy
Osiedla często są ogrodzone. Jak bardzo będzie Cię wkurzać jak do bramy osiedla będziesz mieć 300m? I te 300m doda się do odległości do sklepu, przystanku itp. Zwróć uwagę na ilość wyjść z osiedla. Bywają osiedla wąskie i długie z jednym wejściem postające na dawnych gruntach rolnych gdzie taki podział działek jest normalny.
Prawdziwa lokalizacja
Lokalizację deweloper zawsze będzie pokazywał jako super atrakcyjną. A rzeczywistość bywa inna. Sprawdź w rzeczywistości jakie są faktyczne odległości np. od klatki do przystanku autobusowego. Sprawdź jak często autobusy jeżdżą z najbliższego przystanku. Nie wierz w to co deweloper pisze.
Więcej będzie...
Kolejne rady będą dopisywane... Mam nadziję że dużo ich powstanie...
Jak macie jakieś sugestie to piszcie:
kontakt@mieszkanie.lodz.pl
Umowa rezerwacyjna
Umowa rezerwacyjna to ciekawy pomysł deweloperów. Za samą rezerwację chcą pieniędzy. Czasami są to opłaty zupełnie niezwrotne. Jak nie podpiszesz umowy deweloperskiej to kasy nie oddadzą. Albo czasem chcą odmowy kredytu z dwóch banków żeby zwrócić opłątę za rezerwację. Przyjrzyjcie się tej umowie bo szkoda tracić kasę.
Właściwie to rezerwacja powinna być bezpłatna i to jest postępowanie fair. A jak już jest to zawsze zwracana po rezygnacji z zakupu.
Prawa autorskie
Ciekawe znalezisko w umowie... Zapis o prawach autorskich do wyglądu budynku i w związku z tym zakaz zmian w elewacji bez zgody. Zapis ograniczający na zawsze. Nie wolno instalować anten sateliternych, klimatyzacji itp. No i teraz wyobraź sobie drogi czytelniku że za 15 lat trzeba odmalować budynek i zrobić ciut inny kolor. Wszystko fajnie ale posiadacz praw autorskich może chcieć kasy albo może zakazać. Fajne?
Fajna bryła
Fajna bryła budynku? Wygląda zachęcajaco. Ładnie się wygląda z zewnątrz?
No to sprawdź czy przypadkiem nie jest to kosztem funkcjonalności.
  • rozkłady mieszkań dostosowane do bryły budynku?
  • a może do parkingu daleko żeby dobrze wyglądało?